info@omegaakademi.com 0212 671 44 10
info@omegaakademi.com 0212 671 44 10

Enerji Verimliliği

Enerji Verimliliği

Verimli enerji kullanımı, artan enerji maliyetleri ve sera gazı emisyonlarının neden olduğu küresel ısınma gibi çevresel sorunlar nedeniyle tüm dünyada yükselen bir trend haline gelmiştir. Bu verimli enerji trendi, tüketiciler için satılan ürünler ve cihazlarda, birçoğu yıldan yıla daha fazla enerji tasarrufu hedefleyen üretimlerde açıkça görülmektedir. Eğilim aynı zamanda evlere ve ofislere de hızla yayılmaktadır. Artan sayıda ev sahibi ve şirket yöneticileri, mülk satın almaya karar vermeden önce enerji derecelendirmelerini talep etmeye ve değerlendirmeye başlamıştır.

Bir ev veya ofis binası yalıtıldığında, tatmin edici bir sıcaklığa ulaşmak için ısıtma ve soğutmada daha az enerji kullanılır. Benzer şekilde, aynı aydınlatma seviyesine ulaşmak için akkor lambaların yerine tavan pencerelerinin kurulmasıdır. Yani, enerji verimliliği aynı miktarda faydalı sonuç elde etmek için daha az enerji kullanarak enerji tüketimini azaltma yöntemini ifade eder. Örneklerden anlaşıldığı gibi, alım satım aşamasından sonra da verimli enerji kullanımı devam etmektedir. Verimli enerji kullanımı, öncelikle daha verimli bir teknoloji veya süreç ile sağlanır. Enerji verimli binalar, endüstriyel süreçler ve ulaşım, dünyanın enerji ihtiyacını üçte bir oranında azaltabilir ve küresel sera gazı emisyonlarının kontrolüne yardımcı olabilir.

Enerji Verimliliği

Evler, araçlar ve işletmelerin daha enerji verimli hale getirilmesi, küresel ısınmaya, enerji güvenliğine ve fosil yakıt tükenmesine yönelik büyük ölçüde kullanılmayan bir çözüm olarak görülmektedir. Bu doğrultuda özel işletmeler ve kamu kuruluşları da hem kendi masraflarını en aza indirerek enerji tasarrufu yapabilmek hem de çevreye faydalı olabilmek adına eğitimler almaktadır. Alanında uzman profesyonellerden oluşan Omega Akademi de enerji verimliliğine dair eğitimler sağlamaktadır.

Sertifikalı bu eğitimlere katılan profesyoneller ve kurumlar, enerji verimliliği ve enerji yönetimi ile ilgili mesleki standartlarını yükseltme şansı bulur. Enerji verimliliğini içselleştiren katılımcılar sadece ofiste ve işyerlerinde değil günlük hayatlarında da enerji tasarrufunu bir hayat tarzı haline getirebilirler. Omega Akademi’nin sağlamış olduğu danışmanlık ve eğitim hizmetleri sayesine aynı zamanda katılımcı mühendisler ve teknikerler de ekipmanların ve projelerin enerji tasarrufu için iyileştirilmesine yönelik donanıma erişme şansı bulur. Günümüz gereklilikleri, çevre koşulları ve rekabet ortamı düşünüldüğünde bu eğitim sayesinde kurumlar ve bireyler sektörde bir adım öne geçecektir.

Enerji Verimliliği ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.