info@omegaakademi.com 0212 671 44 10
info@omegaakademi.com 0212 671 44 10

İSG Eğitimi

İSG Eğitimi

İş Sağlığı ve Güvenliği temel felsefe olarak; hiçbir ekonomik veya beşeri koşul insan sağlığını kaybetmenin bir nedeni olmaz ve kişi hem kendi hem de çevresinin sağlık ve güvenliğini sağlamalıdır. Bu felsefe ve günümüzde değişen iş koşulları düşünüldüğünde İş Sağlığı ve Güvenliği kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Omega Akedemi olarak son yıllarda şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda İSG Eğitimleri vermekte, bu branşta doğrultusunda insanların gelişmelerini sağlamaktayız. Halk arasında bilinen bir çok ilk yardım yönteminden tutun da güvenlik ihmallerine kadar hemen hemen her konuda yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu yanlış bilgiler ile yapılan müdahaleler sonucunda insan sağlığının bozulmasına sebep olan durumlar oluşmaktadır. Oysaki uzmanı olunmayan durumlarda müdahale etmek yerine bir uzmana haber verip onun bir şeyler yapması beklenmelidir. İSG eğitimleri, firmadaki tehlikeleri belirleyerek, bunların mümkün olduğunca ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler geliştirmek, firma sınırları içerisindeki personel ve ziyaretçilerin can güvenliklerini sağlamak, üretim alanlarının bir kazaya uğramasına engel olmaya yönelik eğitimlerdir.

İSG Eğitimleri içerik olarak;

  • İSG Amacı Nedir
  • Yasal Mevzuat İle İlgili Detaylı Bilgiler
  • Tehlike ve Risk Kavramları
  • Risk Değerlendirmeleri
  • Tehlike Kaynakları İle İlgili Örnekler
  • Risk Analizi ve Risk Analizinin Faydaları

İş Sağlığı ve Güvenliğinin hedefi, çalışanların iş kazalarından ve meslek hastalıklarından korumaktır. Eğitimlerde bunun nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi vermektir. Türkiye her geçen gün iş kazalarında azalma görülmesine rağmen ortalama her sene 15.000 kişi sakat kalmaktadır. En çok  sıkıntı yaşanan sektörler ise; inşaat , madencilik ve metal iş kollarında olmaktadır. Bu sebeple çıkarılan 6331 Sayılı yasa ile hem İş Sağlığı ve Güvenlik Uzmanı hem de İşyeri Hekimliği şartları getirilmiştir. 50 kişiden fazla çalışanı olan işyerleri hem uzman hem de hekim bulundurmak zorundadır. Uzmanlık Bakanlıkça onaylı bir evraktır. Bunu Omega Akademi eğitimleri sonucunda alabileceğiniz bir sertifikadır.

İSG Eğitimleri sadece yeni bir iş yada kanuni mecburiyet olmaktan daha çok bir sağlık ve güvenlik kültürü olarak da görülmelidir. Bu eğitimler ile işyeri haricindeki özel hayatımızda da birçok tehlikeyi engelleyebilir, sağlığımıza ve güvenliğimize dikkat edebiliriz.