info@omegaakademi.com 0212 671 44 10
info@omegaakademi.com 0212 671 44 10

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yangın başladığı andan itibaren algıladığı duman, ısı veya gazı bir panele aktararak siren, flaşör vasıtasıyla haber veren sistemlerdir. Geleneksel yani konvansiyonel algılama sistemleri yangın ile ilgili olarak belirlenmiş alanda yangın çıktığını bildirir. Genel itibariyle büyük hacimlerde birden fazla zone olarak belirlenen alanlarda yangın çıkması durumunda “3 Zone Alarm” şeklinde bilgi vererek yönlendirme yangına müdahaleyi kolaylaştırır. Genellikle tehlike sınıfı düşük ve küçük hacimlerde kullanılması uygundur. Adreslenebilir sistemden farkı ise zone bazında bildirim yapmasıdır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir

Nerelerde Kullanılır?

Tehlike Sınıfı Tehlike sınıfı yüksek binalarda Metrekare Toplam alanı 1000m2 ‘den fazla orta tehlike sınıfı binalar Yüksek Binalar İkamet amacı olmayan yüksek binalar 51,5 m. Yüksek Binalar İkamet amacı olan binalarda Yatma Amacı Olan moteller, yatakhaneler, misafirhaneler, hastahaneler, huzur evleri, pansiyonlar ve benzeri Tüm endüstriyel binalarda, tüm kaçış yollarında ve duman dedektörlerinin yanlış uyarılara neden olmadan kullanımına elverişli koridorlar, depolar, tesisat/teçhizat odaları ve benzeri, sürekli insan bulunmayan bölümlerde veya otomatik sprinkler olmayan bölümlerde tüm ortak alanlarında ve çalışma alanlarında otomatik duman algılama cihazları tesis edilecektir.

Sistemin Genel Çalışma Prensibi

Sistem duman yada ısı dedektörünün yangını algılayıp panele bildirmesi ile devreye girer. Kontrol paneli sinyali algıladıktan sonra siren/flaşörler vasıtasıyla bildirimde bulunur, insanları tehlikeli noktadan uzaklaşması yada yangına müdahale etmesi için uyarır. Çıkış noktalarına konulacak yangın ihbar butonları da tehlikenin erken sezilmesi durumunda yangının geniş çevrelerce duyulmasına yardımcı olacaktır. Zone bazında uyarı yapar. Bir zone hattı üzerine ortalama 25-30 adet dedektör bağlanabilir.

Sistem Ekipmanları

Konvansiyonel Yangın Algılama Paneli, Akü, Duman Dedektörü ve Soketi, Isı Dedektörü ve Soketi, Yangın İhbar Butonu, Siren/ Flaşör

Avantajları

Erken uyarı sistemidir.
Yangına müdahaleyi hızlandırır.
İtfaiyeye haber verir.
Yangının çıktığı noktayı zone olarak bulunmasını sağlar.
Ergonomiktir, az yer kaplar.
Ekonomiktir.