info@omegaakademi.com 0212 671 44 10
info@omegaakademi.com 0212 671 44 10

CO2 (Karbondioksit) Söndürme Sistemi Nedir

Co2 (Karbondioksit) Söndürme Sistemi Nedir?

Yangın söndürme konusunda en eski ve en etkili yöntemlerden biri olan karbondioksit, renksiz ve kokusuz bir gazdır. Elektriksel iletkenliği bulunmaması, kullanılacağı alandaki oksijeni hızlı bir şekilde yok etmesi, soğuk bir gaz olması sebebiyle ortamdaki ısıyı soğurması karbondioksitin etkili ve başarılı yangın söndürme ajanı olmasını desteklemektedir. Karbondioksit gazının insanlı ortamlarda kullanılmaması önerilmektedir.

CO2 (Karbondioksit) Söndürme Sistemi Nedir

Nerelerde Kullanılır?

Güç Akım Odaları 
Türbin ve Jeneratörler 
Elektriksel Hacimler 
Toz Toplama ve Depolama Silo Sistemleri 
Motor Odaları 
Sıvı Depolama Alanları 
Boyama Kabinleri 
Endüstriyel Fırınlar 

Sistemin Genel Çalışma Prensibi

CO2 Gazlı Söndürme Sisteminin çalışma prensibi genel itibariyle şu şekildedir. TSE 15004-5 standardı doğrultusunda, ilgili mahalde yapılan fiziksel ölçümler ve oda sızdırmazlığı testi sonrasında autocad ve izotermik çizimleri yapılan projenin hidrolik hesaplamaları tamamlanır. Mahalde kullanılacak CO2 gaz miktarı ve uygun silindir seçimi yapılır. Hidrolik hesaplamalar doğrultusunda mahalin belirlenen noktalarına gaz boşaltma nozulları ve yangın algılama ekipmanları yerleştirilir. Çapraz zone sistemiyle çalışan elektronik yangın algılama sistemi duman ve ısı teyidi aldıktan sonra sistemin devreye girmesi kontrol paneli tarafından sağlanır. Kontrol paneli selenoid vanayı tetikler ve 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde mahale CO2 boşaltılır. Sağlıklı bir söndürme gerçekleşmesi ve yangının yeniden başlamasını engellemek için 10 dakika gazın içeride tutulması gerekir.

Sistem Ekipmanları

CO2 Gazı, Silindir, Selenoid Vana, Gaz Nozulları, Boşaltma Nipeli, Yangın Söndürme ve Kontrol Paneli, Yangın Alarm Sireni ve Flaşör, Boşaltma Butonu, Duman Dedektörü, Isı Dedektörü…

Standartlar

Tasarımlarımız uluslararası standartlara ve Türk standartlarına uygun yapılmaktadır. NFPA2001 ve ISO 14520 standartlarının belirlediği tasarım ve uygulama kriterleri baz alınarak yapılır. Tasarımın hidrolik hesaplamaları UL onaylıdır. Sistem Silindirleri 300 Bar seviyelerinde test edilmiş ve 21°C’de 58,1 bar CO2 barındırmaktadır. TPED ve PED belgeli CE sertifikalıdır. Çalıştığımız partnerlerimiz OEM (Original Equipment Manufacturer) firmalardır. Böylelikle tasarımın tamamı NFPA ve TSE standartlarına uymaktadır.

Avantajları

Renksiz ve Kokusuzdur.
Yangın sonrası hasarı minimize eder.
Çevre dostudur, ozona zarar vermez, kalıntı bırakmaz.
İhtiyaç halinde silindirler tekrar doldurularak sistem aktif edilebilir.
Hassas ve değerli ekipmanlar için idealdir.
Elektrik iletkenliğine sahip değildir.
1 dakika da boşalır ve söndürme sağlar.
Elektrik iletkenliğine sahip değildir.
İnsanlı mekanlarda kullanılamaz.
Ekonomiktir.